Voda, písek, bláto...

23.04.2023

Ohlédnutí za školkou (17.- 20. 4. 2023):
Na začátku nového týdne nás po sobotní brigádě přivítalo vylepšené zázemí školky. Při vstupu nás potěšila vůně čerstvě nasekaného dřeva v novém dřevníku. Obhlíželi jsme také změny na zahrádce a nově zasazené stromky...

Tématem ranního kruhu byla tedy hlavně zahrádka a co rostliny pro svůj život potřebují. Zpívali jsme slunci, zemi i dešti a hráli si na zahradníky. Den nám zpestřila návštěva domškolačky Laiy. Hrála si s dětmi na zvířecí rodinu a všechny zúčastněné to moc bavilo. Na procházku jsme šli na Jelení paseku a zkoušeli jsme zde různé nové lanové houpačky a žebřík. Laia nám po obědě vyprávěla pohádku O dvanácti měsíčcích a dvou sousedkách, k tématu zvířátek jsme se vrátili v pohádce O Honzovi a kočičce (Bří. Grimmové). Předškolačky měly za úkol nakreslit zámek se 7 věžičkami a čtyřmi okny. Ostatní děti měly také hodně chuť kreslit. Jiné tvoření jsme nezačínali neb si děti celý čas u jurty chtěly hrát hlavně na písku a v kuchyňce. Bláta a vody se většina stále nenabažila.

Úterý se odehrávalo v podobné náladě, jen přibyl lehký deštík. Ten pak byl hlavním tématem písniček i pohybových her v ranním kruhu. Na tom jsme přivítali i dvě nové maminky s menšími dětmi, holčičkou a chlapečkem. Změnou ten den byla i přítomnost Lucky, Bětuščiny maminky. Ta zaskočila část dopoledne za zdravotně indisponovanou průvodkyni Hanku. Vše jsme společně bez potíží zvládli. Před ranním kruhem jsme s dětmi zasadily pár řádků hrášku do vyvýšených záhonů. Ukázali jsme Lucce Jelení paseku i všechny lesní, stromové a lanové atrakce, za kterými tam rádi chodíme. Na oběd jsme se již vraceli s Péťou a odpoledne v poklidné atmosféře s dětmi strávila ona a Hanka G. Děti si odpoledne s chutí užily práci s keramickou hlínou, ze které tvořily různé hady či šneky. Svatý Jiří už nám totiž ťuká na dveře.

Ve středu jsme s plnou parádou oslavili Andulčiny narozeniny. Ta se na oslavu ve školce těšila již týden dopředu a zdálo se, že si ji užívá plnými doušky od rána až do odpoledne. Měla pečlivě promyšlené, jakou si bude přát písničku na ranním kruhu, kdo a jak jí bude pomáhat s hledáním mapy i dárku. Jasno měla jak s pohádkou na přání, tak s tématy obrázků do narozeninové knihy. Bylo pro nás velkým potěšením sdílet s ní její radostný den.

Ve čtvrtek byla prý nálada trochu ovlivněna nevlídností počasí. Ráno bylo důležité teplo sálajícího ohně. Naštěstí bylo dost síly a chuti na dosetí semínek letniček do záhonku před jurtou. Na semínka a rostlinky se pak hrálo a zpívalo i v ranním kruhu. Na procházku se pro její oblibu šlo opět na Jelení paseku, kde tentokrát většina měla chuť pracovat se dřevem a nářadím (pilkami, škrabkami a nožíky). Při odpočinku Péťa opět vyprávěla pohádku O 12 měsíčcích a 2 sousedkách a četlo se O chytré královně. Předškoláci poznávali rozdíly na různých obrázcích z knihy pro předškolní vzdělávání od J. Bednářové. Jako příprava na pondělní svátek sv. Jiří se kreslili hadi.

Celý den s námi na hospitaci strávila Kristýna z lesní školky Kuchyňka v Praze Troji.

Za Hvozdík zapsala Katka Suchá