Co mít s sebou

Pobyt venku přizpůsobujeme ročnímu období a aktuální předpovědi počasí. Pokud však nejsou povětrnostní podmínky příliš nepříznivé (nárazový vítr, silný déšť, velké mrazy apod.), trávíme s dětmi většinu dne venku, v okolí jurty a v lese. Správné vybavení je proto velmi důležité. Díky němu si děti dobře poradí i s podmínkami, které mnohý dospělý vnímá již jako extrémní.

Batoh i termoska patří do výbavy
Batoh i termoska patří do výbavy

Oblečení, obuv a vybavení

Důležité je oblékat děti cibulovitě, tzn. více vrstev na sobě. Vytváří se tím vzduchové mezery, ve kterých se drží více tepla, a dle potřeby je možné jejich počet snadno navýšit/snížit.


Oblečení

V zimě se nám v lesní školce osvědčily tři vrstvy oblečení: Spodní vrstva: termoprádlo nebo vlněného prádlo, které odvádí pot pryč od těla. Střední, zateplovací vrstva (vlna, fleece) a svrchní, ochranná vrstva (vlna, softshell, membránové oblečení či oblečení s tzv. zátěrem), která nepromokne a neprofoukne, je však prodyšná zevnitř ven, a umožňuje tak odpařování potu. Zapomínat nesmíme také na pokrývky hlavy (kukly, čepice, beranice) a pořádné rukavice.

Od jara do podzimu je podle počasí a pocitové teploty možné jednotlivé vrstvy oblečení různě kombinovat, v dešti ale přijdou vhod nepromokavé kalhoty s laclem a šlemi bez vyteplení.

V létě je vhodnější světlé oblečení, které odráží sluneční paprsky a jsou na něm dobře vidět klíšťata. Trika s dlouhým rukávem a tenké dlouhé kalhoty mohou mít děti i v parném letním dni. V lese je totiž o něco chladněji než na přímém slunci. Děti jsou tak také lépe chráněné před hmyzem, poškrábáním větvičkami a spálením od slunce. Jako pokrývka hlavy poslouží klobouky a kšiltovky (s krycí légou na krk).

V sezóně klíšťat je dobré děti před odchodem do školky nastříkat repelentem na přírodní bázi a během celého roku, zejména pak v létě namazat přírodním opalovacím krémem s vysokým ochranným faktorem.

Obuv do lesní školky
Obuv do lesní školky

Boty

Od jara do podzimu je dobré nosit kožené pohorky bez zateplení. Na podzim přijdou vhod gumáky,
v zimě pak zateplené kožené pohorky (lze řešit vlněnými ponožkami či vložkami), sněhule nebo outdoorové boty s membránou.

Další potřebné vybavení do přírody i do zázemí

  • Náhradní oblečení (punčocháče, spodní prádlo, tričko, mikina kalhoty, čepice nebo kukla, rukavice, teplé ponožky (nejlépe vlněné)
  • Batoh s prsním popruhem
  • Kapesníky (papírové nebo jeden látkový)
  • Pláštěnka
  • Holiny
  • Přezůvky do jurty
  • Spacák nebo deka, případně i polštářek
  • Láhev nebo termoska s čajem
  • 2 uzavíratelné misky se lžící a malou lžičkou

Jaké vybavení do lesní školky? Obraťte se na průvodce, rádi vám poradí, co je v daném období dobré nosit.