Týden plný zimních radovánek

26.01.2023

Ohlédnutí za školkou (23. - 26. 1. 2023)
Týden plný zimních radovánek, jak by se tento týden dal zkráceně popsat, byl opravdu po vrch naplněný radostí ze sněhu a ledu. I my dospělí jsme se přenesli do dětských let a ve vzpomínkách se vrátili na kopečky u našich rodných domů, zavzpomínali si na sněhuláky, koulovačky a taky na saně a různá improvizovaná vozítka.
Děti mají moc rády naše vyprávění a vzpomínání, ale nejraději mají, když se s nimi pustíme do hry, válíme koule i sebe pod sáňkovacím kopečkem a radujeme se s nimi.

Krom řádění na sněhu jsme stihli a zažili i spoustu jiného.

V pondělí jsme oslavili s Čendou narozeniny. Čenda měl celý den tak trochu ve své režii, byl to takový jeho den na přání. Na ranním kruhu oblíbená písnička na přání, k svačině výborné narozeninové lívance (na přání od maminky), dáreček od skřítků obsahoval očekávanou lahvičku s vůní, kterou si Čenda moc přál, pohádka při odpočinku byla také na přání Čendy, dokonce i do knihy namaloval Čenda sám sobě obrázek podle svých představ. Prostě ukázkový, moc hezký narozeninový den.

Úterý jsme si užili hlavně v lese. Začalo trochu tát, ale i tak si děti našly mezi stromy sáňkovací dráhu a hlavně byly ideální podmínky pro válení koulí. A tak jsme usilovně váleli, postavili velkou rodinu sněhuláků a uplácali spoustu koulí a kouliček navrch k tomu. Odpoledne jsme vystřihovali vločky z jemného papíru, děti byly k nezastavení a živelně vznikla hromada nádherných vloček a mandal. Možná některé zdobí i vaše okna.

Středa byla pohodovým dnem. Snažili jsme užít si sněhu, než úplně roztaje. Možná i vrtochy počasí a snaha zimu ještě trochu povzbudit, nás inspirovala k lepení zimních obrázků z různých geometrických tvarů. Hlavním motivem byli samozřejmě sněhuláci. Klučičí šťouchanice se změnila v souboj živlů, bylo z toho skoro divadelní představení. Zima sněhu sice nepřidala, ale jezdit na bobech se dalo i ve čtvrtek. Ve čtvrtek bylo ale naším hlavním úkolem uvařit si. O vaření jsme si povídali i při svačině, děti přemýšlely, co by už byly schopné sami k jídlu připravit, tak vás možná někdy nějakou tou dobrůtkou z vlastní dílny překvapí. Oběd byl opět výborný a snědl se do posledního drobečku. Odpoledne jsme malovali temperami už malinko hromnicové obrázky. Hromnice jsou prvním tak trochu jarním svátkem (čekají nás příští týden) a tak mezi šedou, bílou, černou a nitky zelené barvy, jsme přidali zářivé, zlaté a žluté sluneční paprsky.

Jinak jsme v uplynulém týdnu hodně zpívali zimní písničky, nejraději máme naši "Já mám sáně borový", při té si užijeme velkou legraci. Předškoláci pracovali nejen do sešitů, ale posilovali si i jazykové a matematické dovednosti při různých úkolech a hrách. Nezapomínali jsme sbírat dřevo a krmit ptáčky, těm jsme navlékli řetězy z buráků a rozinek a vůbec jsme si všechno moc užívali.

A tak se těšíme do příštího týdne a doufáme, že nás vítr a rozmary počasí moc nepotrápí. Těšíme se, že se nám podaří se s Vámi potkat ve čtvrtek na Hromnice a vy všichni, kteří jste neviděli stínové divadélko v podání Hanky a Tomáše, které hráli na Setkání s Hvozdíkem před Vánoci, si uděláte čas a potěšíme Vás krásným příběhem o naději.

Užívejte si zimy a chvil strávených s Vašimi dětmi a buďte zdraví, to Vám přejeme ze Hvozdíku.

Zapsala Hanka Štulířová