Tříkrálový týden

08.01.2023

Ohlédnutí za školkou (2. - 5. 1. 2023):
Náš společný čas před Vánocemi byl poznamenán velkou nemocností dětí, ve školce nás byla opravdu jenom hrstka, tak nás moc potěšilo, že jsme nový rok zahájili téměř v plném počtu.

Pondělní den byl dnem nadšeného sdílení vánočních zážitků. U ohně jsme si povídali o novoročních zvycích a z voskových odlitků se snažili "věštit", co nás v tomto roce čeká. Vypadá to, že budeme všichni hodně cestovat, pokveteme jako růžičky a své domy zaplníme zvířátky a dinosaury. Tak to bude určitě rok hodně veselý a naplněný. Veselý byl i náš ranní kruh, zpívali jsme novoroční písničky, naší oblíbenou je Fanfrnoch. Tahle dovádivá píseň má název podle starého hudebního nástroje. Vyráběl se z kůže pokrytého hliněného džbánu. Taháním za kůží protažené koňské žíně, vzniká legrační zvuk, který trochu připomíná hýkání osla. My si každoročně vyrábíme fanfrnoch z velkého plastového kelímku a umělého provázku, zvuk má kupodivu také parádní. Na vycházce jsme sbírali dřevo a hráli si v lese. Od rána bylo teplo a sucho, tak nám bylo moc dobře.

K lednu už tradičně patří i vyprávění pohádky O dvanácti měsíčcích a písnička Dvanáct je měsíců. To by bylo, abychom za chvilku neuměli jako když bičem mrská, názvy měsíců, jak po sobě následují a také čím se vyznačují.

V úterý jsme pokračovali v práci se svíčkami. Kapáním barevného vosku na papír jsme vytvářeli efektní obrázky. Začali jsme si také vyprávět legendu o Třech králích, učili se písničku My tři králové a při zdolávání překážkové dráhy, kterou nám připravila Katka, si představovali jejich dlouhou a těžkou cestu do Betléma.

Ve středu jsme se začali na slavnost Tří králů hodně intenzivně připravovat, vystřihovali a zdobili jsme si královské koruny a také vyrobili ze špalku postavy králů do našeho Betléma. Zopakovali jsme si také s chutí překážkovou dráhu a vydali se na dlouhou procházku do lesa.

Čtvrtek měl být dnem slavnostním. Náladu a plány nám pokazila předpověď silného větru. Když fouká, nemůžeme být totiž v jurtě, kde jsme zvyklí a musíme se stěhovat do náhradního prostoru. Tentokrát jsme byli v měchenickém sále. Pobyt tady bývá hlavně pro nás průvodce hodně náročný. Nemůžeme být tolik venku, musíme převážet spoustu věcí....Tentokrát proběhlo všechno nečekaně příjemně a hladce. I slavnost byla opravdu slavnostní a důstojná. Králové donesli zdárně své poklady do cíle a nám se podařilo předat tříkrálový koláč bývalému panu starostovi a jeho paní. Potěšili jsme nejen je, ale i spoustu kolemjdoucích. Pohráli jsme si na hřišti u potoka a vůbec jsme si celý den moc pěkně užili.

Všem vám přejeme krásný nový rok a těšíme se na všechno dobré, co nám přinese.

Za Hvozdík zapsala Hanka Štulířová