Masopust se blíží

09.02.2023

Ohlédnutí za školkou (6. - 9. 2. 2023)
Pondělí - Hromnická slavnost
Jelikož nám vítr minulý týden nedovolil užít si Hromnickou slavnost v jurtě, vynahradili jsme si to v pondělí.
Hned od rána nastal pravý hromnický úklid. Pálili jsme, hrabali, zametali a vlastně čistili zahradu od zimy a jak se dříve říkalo, také od zlých sil. U toho jsme si vyprávěli hromnické příběhy. O Bohyni Brigit, která odemyká zemi a o tom, jak začne mít sluníčko brzy už velkou sílu. Což jsme se v následujících dnech sami přesvědčili. Probouzeli jsme tedy stromy a zahradu. Každé z dětí si vyrobilo svíčku hromničku.

V lese jsme zjistili, že vítr nám na náš oblíbený spadlý dub shodil ještě jednu velkou borovici. Je to skvělá prolézačka a taky moc příjemné místo, kam svítí slunce a je tam teď velmi útulno. Děti si na tomto místě hrály celý týden a to volnou hrou, nenašel se nikdo, kdo by se nudil a každý den prosili, ať se na to samé místo ještě dnes vrátíme.
U odpočinku nás provázely již bláznivé předmasopustní pohádky z knížky pana Macourka.

Silné hromnické větry ustaly a přišel mráz.

V úterý byl mráz po ránu obzvláště silný a všichni jsme byli opravdu trochu ztuhlí. Dokonce nám všem přišlo, že čas běží pomaleji. Dokonce ani hraní fotbalu nás nezahřálo tak jako obvykle. Trávili jsme proto i dopolední svačinu v jurtě, abychom se trochu rozproudili a zahřáli. Než jsme ale zalezli, zkoušeli jsme, jak silný mráz je a malovali jsme obrázky vodovými barvami, které ihned po přejetí štětcem zamrzaly a vytvářely krásné obrazce.

Ranní kroužek a společné vítání se zbytek týdne nesl již masopustním duchem a tak zpíváme muzikanty, probouzíme medvědy, pečeme koláče, domlouváme se se starostou, jak moc můžeme řádit a podobně.

V lese už ale krásně svítilo slunko, které je opravdu znatelně silnější a tak jsme rozmrzli a dokonce se nám vůbec nechtělo zalézt na oběd dovnitř. Děti prosily, abychom obědvali venku, nám to ale přišlo přeci jen trochu moc. Snad již brzy na to opravdu bude počasí.

Po odpočinku nás napadlo, když je tak silný mráz, proč to nevyužít. Nalili jsme tedy vodu do talířů a dali do ní různé bylinky, mech a větvičky, schválně co to udělá. Na efekt jsme si ale museli počkat do dalšího dne.

No a je to tady. Sice stále mrzne, středa byla ale oproti úterku úplná pohoda. Katka nám onemocněla, tak za ni zaskakovala naše milá výpomoc Lucka. Hned ráno jsme vyklopili led z talířků a ještě ho trochu pomalovali, pověsili kde kdo chtěl a sluníčko udělalo své. Vznikli krásné svítivé ozdoby! Děti z nich měly velikou radost a protože sluníčko celý týden opravdu krásně svítilo, dělaly nám ty dva dny opravdu radost. Některé děti je ve čtvrtek dávaly do stínu, aby vydrželi co nejdéle.

Ve čtvrtek jsme si s dětmi vařili. Hned ráno spousta dětí nadšeně loupala brambory a uvařili jsme si je venku v kotlíku. Byly hotové ještě, než jsme dojedli dopolední svačinu. Čtvrtek byl opravdu nádherný den. Už nebyla totiž taková zima, jen jsme si užívali sluníčka. Obědvali jsme trochu později, protože z lesa se nám nechtělo, ale bylo potřeba ještě dodělat oběd. A musím říct, že tentokrát nám skoro všechno připravily jenom děti. Ani jedna z průvodkyň nemusela nic krájet ani loupat a všechny to moc bavilo. Taky to bylo znát, bylo to fakt moc dobré.

U odpočinku jsme si četli tematickou pohádku O mrazíkovi, který maloval na okna barevné květiny.
A odpoledne si ještě děti stihly vymodelovat postavičky z vosku.

Předškolácké úkoly
Napadlo nás, že se vlastně ani moc nezmiňujeme o tom, co mají předškoláci (krom služeb) za úkoly.
Každý den po odpočinku totiž dělají různé úkoly a cvičení.
Napíši tedy ty, které jsme dělali tento týden
- poznávací hmatová hra (děti měly za úkol poznat podle hmatu různé předměty)
- kimova hra (zapamatování si různých předmětů s časovým omezením)
- skloňování podstatných jmen (čtení příběhu a doplňování správného tvaru dle obrázku)
- grafomotorické cvičení (obloučky)
- zvukové pexeso (přiřazování jednotlivých zvuků k sobě)
Pozn. : všechny děti jsou velice šikovné a všechno jim krásně jde. Někomu někdy něco méně, ale to je v životě normální, že všichni neumíme všechno perfektně.

Krásný víkend všem
Za tým Hvozdík napsala Petra Skočdopolová