Leden se znovu pomalu probouzí

22.01.2023

Ohlédnutí za školkou (16. -19. 1. 2023):
První dva dny uplynulého týdne byly krásně slunečné, ale vítr, který rozháněl mraky byl studený. Naštěstí nefoukal zase tolik, v lese vůbec. Bylo nám tedy venku moc dobře a až na divoké dovádění kluků v ranním kruhu, vládl po oba dny klid a pohoda. Pokračovali jsme v ptačím tématu. Obě rána jsme rozpouštěli u ohně tuk a míchali ho se slunečnicovými semínky. Směsí jsme pak polévali velké šišky, které se tak staly dalšími krmítky. Různé zvuky ptáčků stále bedlivě pozorujeme a prohlížíme si kartičky s místními známými i méně známými opeřenci.

V lese si děti hrály na akrobaty lezením po padlé borovici. V úterý se na procházce spíš zahnízdily v různých hromadách dřeva vzadu nad třešněmi.

Po odpočinku jsme dokončovali narozeninové knihy z minulého týdne. V dalších dnech jsme pak tvořili frotáže se šablonami ptáčků.

Pohádkovým hitem se po letech opět stal bláznivý příběh Bratří Grimmů, Kubík a Kačenka. Na Masopust si sice ještě chvilku počkáme, ale přáním jednoho z oslavenců byla hodně veselá pohádka, takže jsme se k ní rádi vrátili. Pomohla nám totiž také uvolnit napínané soustředění po dlouhém a dramatickém Ptáku Ohnivákovi. Pohádkou Paní Zima se nám zase trochu vysvětlilo, jak je to s kouzlením sněhu. Proč asi někdy v zimě je a jindy ne.

Ve středu se pak konečně zúročilo naše pravidelné buzení vládce ledna básničkami. Děti si mohly užít jak koulování, tak válení sněhových koulí. Do toho se zapojili téměř všichni a koule, kterou si chtěly odvét z lesa, se jen taktak vešla do vozíku. U jurty k ní připojily další. Nevznikl však sněhulák, ale jedna obří koule, na kterou děti byly patřičně pyšné.

Ve čtvrtek už koulet nešlo a tak se děti opět vrátily k lezení na oblíbené " Jelení pasece", kde leží výše zmíněná padlá borovice. Akrobacii pak doplňovaly hrami s lany. Odpoledne se pokračovalo s frotáží a děti se bavily psaním" tajných zpráv" světlými voskovkami na papír. Ty se objevily až přemalováním akvarelem.

Týden ve školce pro některé skončil čtvrtkem, ale pro nejstarší děti vlastně až pátkem, protože byl ještě "předškolácký výlet". Píši v uvozovkách, protože se ho účastní i domácí školáci, kteří tak navazují na setkávání z loňska. Tentokrát to byl spíš tvořivý průzkum toho, co vše je skryto za tajemstvím vody. Více nám snad napíší jeho tvůrkyně.

Za Hvozdík zapsala Katka Suchá