Svatojánská slavnost

25.06.2023

Ohlédnutí za školkou (19. - 22. 6. 2023):
Celý týden byl v duchu příprav na Svatojánskou slavnost. Sbírání a poznávání bylin, šití pytlíků na bylinky a voňavých příběhů.

PONDĚLÍ
Nikolčiny narozeniny. I přes přípravy jsme si samozřejmě našli prostor na oslavenkyni, vyráběli hned z rána narozeninovou knihu. Nikolka si oslavu, myslím, dost užila, děti ji daly spoustu prostoru pro výběr aktivit nejen během kroužků a u výběru pohádek, ale dokonce napříč celým dnem. Kluci ji celý den oslovovali královno a dohlíželi na její spokojenost. Bylo to kouzelné a moc milé. U kroužku si oslavenkyně vybrala oblíbenou Bublinu a Chodí medvěd po zahradě. Také jsme, jakožto celý týden, cvičili volání na babku kořenářku, protože nás již čekalo setkání.
Na procházku jsme šli až na Jelení paseku. No spíš nás tam dovedla mapa k dárku a tam se děti celou dobu věnovaly sběru borůvek.
Odpočinek doprovázela tematická pohádka Janíček s voničkou.

ÚTERÝ
Nejen svatý Jan nás obklopuje. Nezapomněli jsme ani na slunovrat. Hned ráno jsme tvořili vyrývané obrázky slunce. Děti to moc bavilo. Tradičně už jako každé úterý byl s námi chlapeček Teodor. V ranním kruhu bylinkové a sluníčkové téma. Na procházku ke krmelci, kde jsme po dlouhé době vytáhli opět lana a stavěli tak lesní hřiště. U odpočinku jsme si vzpomněli na slunce a četli Děda Vševěda. A pak jsme rozečetli z Martínkovi čítanky Babiččinu pohádku o 4 ročních obdobích. Děti moc bavila, byla ale tak dlouhá, že jsme ji dočetli následující den. Bylo takové teplo, že jsme odpočívali venku na trávě. Odpoledne jsme dokončili narozeninovou knihu, která čeká v jurtě, až si ji oslavenkyně vyzvedne.

STŘEDA
Vyrývání slunce na velké obrazy jsme si zopakovali. Měli jsme tak na dnešní slunovratový den okolo velkou spoustu sluncí. V ranním kruhu jsme slunci nezapomněli poděkovat za vše a rozpomínali se na písně a básně, kde všude slunce je. Bylo jich opravdu hodně.
Na procházce jsme se naučili novou bylinku - Třezalku. Holky si pak její hnědou tekutinou z květů dělali na ruce tetování. V lese jsme si rozložili deku pod třešněmi a tam úplně spontánně téměř všechny děti vytáhly nůžky a stříhali velká stébla trávy a pak ze stébel vyráběli různé výrobky. Magdalenka si dokonce udělala loutku víly. Kdo nestříhal, sbíral třešně, které jsou sice plané, ale měli opravdu dobrou chuť. U odpočinku jsme si, jako předešlý den, rozložili deky venku pod stromy. Dočetli rozečtené a pak si vyprávěli pohádky O zlatém kapradí. Odpoledne všechny bavilo kreslit obrázky.

ČTVRTEK - SLAVNOST

Den D je tu. Sešlo se nás opravdu hodně. Dokonce s námi strávili den 3 maminky. Dětí jsme napočítali i s miminkem celkem 16. Čili opravdu slavnostní atmosféra. Ráno jsme sbírali bylinky a některé děti stihly s Katkou ještě natlouct a ušít pytlík jako dárek pro babku kořenářku.
V ranním kruhu jsme si své výtvory na bylinky vystavili a zopakovali si svatojánské písně a říkanky. A také to, proč vlastně se ty bylinky sbírají právě v tento čas. Samozřejmě nejen protože rostou, ale díky nejdelšímu slunci mají v tento čas největší sílu. A když se k tomu přidá ještě kouzlo zlatého kapradí.....
Po přivítání čekalo na všechny překvapení, divadlo v amfiteátru, Legenda o dvou bratřích a zlatém kapradí. Cenu "Talia" vyhrál Tomáš za roli vědmy, která se dětem opravdu líbila.
Po posilnění se svačinou jsme se vypravili na bylinky do lesa. Co se mě týká, moc se v bylinkách nevyznám, snad to do příštího roku napravím. Ještě že s námi byla Jana od Hanelky, která zachránila nejeden dotaz, který jsem nedokázala o bylinkách zodpovědět. No ale, to není tak důležité. Důležité je, že jsme po chvilce opravdu potkali v lese stařenu, která sbírala léčivé a v tento čas obzvláště silné byliny. Poté, co jsme na ni zavolali a ozvala se ta správná kořenářská odpověď, jsme babku hezky pozdravili a dostali od ní do pytlíčku dokonce několik léčivých bylinek. A nejen to, dokonce jsme se od ní dozvěděli, kde je zlaté kapradí. Vysvětlili jsme jí, že ho nemáme v úmyslu trhat, a tak jsme od ní dostali pergamen se zaklínadlem, které našim bylinkám dodá ještě větší sílu. Kapradí jsme našli, bylo kousek od dřevorubců, kteří se na něj s námi šli také podívat. Pak jsme si udělali procházkové kolečko s krátkým odpočinkem a hurá na oběd.
U odpočinku jsme opět tematicky četli Janíčka s voničkou. Dokonce dvě verze a hledali mezi nimi rozdíly.

Myslím, že slavnost se opravdu povedla. A snad se doma děti pochlubily a udělaly léčivý čaj.

Za tým Hvozdíku zapsala Petra Skočdopolová