Studánkový týden

28.05.2023

Ohlédnutí za školkou (22. - 25. 5.):
Díky velkému teplu jsme hned od pondělního rána mohli tvořit. Vzhledem k blížící se Studánkové slavnosti jsme si vyrobili z ruliček od toaletního papíru malá chřestítka, s původním záměrem malých dešťových holí. Zkoušeli jsme je plnit různým "chrastivem" od rýže, přes fazolky, drobné kamínky až po písek. Povrch jsme natřeli barevnými temperami. Na ranní kruh bohužel nebyly ještě všechny nástroje suché, takže jsme nakonec ke studánkovým písničkám opět využili ťukání na kamínky. Chřestidla však našla skvělé uplatnění při divadelním zpracování pohádky O rybářovi a jeho ženě. To nám Péťa pro velký čtvrteční úspěch zopakovala. Děti na čerstvě vyrobené nástroje mohly s chutí hudebně doprovázet hněv rozbouřeného moře při každém hamižném přání rybářovy ženy.

Kromě toho jsme si stihli uvařit naše oblíbené brambory na loupačku s tvarohem a čerstvou zeleninou. Vařili jsme na ohni, takže procházka do lesa byla trochu kratší. Děti si ale velice spokojeně hrály i před jurtou a na louce. Navštívila nás Magda s dcerkou Miou, která je mezi dětmi dost oblíbená.

V úterý vyvrcholily naše přípravy a konala se Studánková slavnost. Od rána jsme tvořili malé vílečky z plátna a ovčího rouna a pletli společný věneček pro studánku. V ranním kruhu nám Péťa zahrála příběh O studánkové víle a všichni jsme si slavnostně zazpívali. Když jsme se posilnili svačinou, vyrazili jsme do lesa hledat malou "stromovou" studánku. Tu již před delší dobou objevila Lucka s Bětuškou. Tvoří ji mechem porostlá úžlabina mezi dvěma srostlými kmeny dubů. Při troše fantazie v ní je vidět tvar srdce. "Studánka" byla hodně zanesená listím a bahnem. Takže dalo docela dost práce ji vyčistit. Společnými silami, se nám to však holýma rukama, kůrou, kameny a lopuchovými listy podařilo. Pak jsme dutinu vyplnili čistými kameny a nalili do ní slavnostně za zpěvu studánkových písní vodu. Na závěr jsme ji ještě ozdobili věnečkem, květinami a kamínky. I když studánka nemá svůj vlastní pramen, myslím si, že to pro všechny zúčastněné byl i tak krásný a hluboký zážitek.

Při odpočinku jsme si četli pohádky s vodní tématikou, O zlé vodní víle a Víle z rybníka. Děti měly chuť poslouchat, tak jsem jim k tomu začala číst Pohádky z Kampy, kde se téma vody také objevuje. Hlavně jsou však trochu bláznivé a o strašidlech. Obojí má u dětí dost velký úspěch.

Ve středu dopoledne přišla opět Magda, i když bez Mii. Hned od rána se s Hankou pustily do osazení záhonku u plotu sazenicemi od maminek. Podařilo se jim ho pletivem zakrýt tak, že snad budou rostliny chráněny před slepicemi. V ranním kruhu si děti měly možnost obarvit krásné hedvábné šátečky-pramínky. Po svačince se pak šlo na procházku k Stromové studánce.

Děti byly tak nabité zážitky, že se nám odpočinek s pokračováním pohádek z Bylinkového herbáře a Pohádek z Kampy protáhl až těsně před svačinku. Předškoláci tak sotva stihli za úkol nakreslit pohádkové strašidlo a šlo se ven.

Týden nám uzavřela oslava Tondových narozenin se vším všudy. Kromě toho přišli na návštěvu další zájemci o školku, malý chlapeček Vincent s maminkou. Dárek Tonda objevil na cestě ke studánce, která byla tedy nakonec opět cílem procházky. Kluci tam tak konečně mohli s pilkami uskutečnit své plány na kácení tenkých suchých stromků. Odpočívalo se u příběhů z Pohádkového herbáře a za úkol měli předškoláci kreslit kapku vody. Ostatní dokončovali narozeninovou knihu.

Za Hvozdík zapsala Katka Suchá