Májová slavnost

08.05.2023

Ohlédnutí za školkou (2. - 4. 5.)
V úterý se mezi nás přišel podívat nový chlapeček s tatínkem. Po ránu vypadal den hodně klidně. Vytáhli jsme ven malování a do zeleného podkladu jsme tiskli pampelišky. Děti malování moc bavilo a vznikla hromada hezkých obrázků.

V kroužku jsme si vyprávěli o Noci ohńů (Čarodějnicích), které se většina z nás o víkendu účastnila a také jsme začali plánovat naši Májkovou slavnost. Vyprávěli jsme si, jak tyto slavnosti prožívali lidé dřív a jaké poselství a význam mohou mít pro nás. Hráli jsme si s barevnými stuhami a připomněli si májové písničky a říkačky.

Na vycházku jsme šli jenom kousek za jurtu. V plánu jsme měli připravit věnec a najít vhodnou větev na májku. V lese začal mezi kluky boj o území, nalezené klacky... Klidný den se změnil v téměř válečný stav, který skončil pranicí a velkým pláčem. I přes hodně rozbouřené emoce, byli kluci nakonec schopni konflikt ukončit a přijmout nabízené řešení. Klobouk dolů kluci!

Ve středu jsme se vrátili k malování a tiskání pampelišek a na kroužku ke hře s pentlemi.
V lese jsme tentokrát objevili opravdu skvělou větev na májku a ořezávali jsme z ní škrabkami kůru tak dlouho, než byla krásně běloučká. Při odpočinku jsme si vyprávěli příběh o stavění a střežení májky v nedaleké obci Solopysky.

Předškoláci skládali po odpočinku z papíru " nebe, peklo, ráj " (možná si někteří tuhle skládačku pamatujete z dětství).
Ve čtvrtek s námi zůstaly ve školce některé maminky. Slavnostní den začal velkými přípravami. Chudý věnec jsme zpevnili a dozdobili na drátek navlečenými korálky, do kruhu jsme připravili pentle na zdobení a nachystali jsme stojan na ukotvení májky.

V kruhu jsme si připomněli, že májka je symbolem pro spojení nebe se zemí a také symbolem pro spojení muže a ženy, symbolem pro životadárné procesy na zemi. Kluci pak donesli májíček, holky věnec a společně jsme májku ozdobili a vztyčili.

Visí na ní srdíčko od Andulky a červený sáček s kamínky, které všem přinesl Toník. Každý z kamínků nese přání jednoho z nás.

Kéž se všechny živly v harmonii propojí a my se můžeme radovat z hojnosti nové úrody a z nových životů.

Celý týden jsme se také nezapomínali starat o zahrádku, kreslit obrázky, číst si pohádky, hrát si a užívat si kamarády.

Ze Hvozdíku Vám přejeme hodně krásných májových dnů a těšíme se na setkávání s Vámi.

Zapsala Hanka Štulířová