Každý kvítek volá...

17.06.2023

Ohlédnutí za školkou (12. - 15 . 6. 2023):
Druhý červnový týden se nám již od pondělí nesl v duchu příprav na Svatojánskou slavnost. Hned ráno jsme začali se zdobením látky, ze které budou pytlíky na bylinky. Každý rok k jejich tvorbě využíváme jednoduché, ale velice efektní techniky obtiskávání květin boucháním na plátno. Děti i nás to dost baví a výsledek je vždy krásný. Nejlepší je natrhat byliny čerstvé po ránu, kdy mají nejvíc šťávy a obtiskne se tak plnost jejich barev. Nejoblíbenější bývají vlčí máky, sléz, či chrpa. Se zelených listů bývá krásné kapradí či jetelové lístky. Děti už se přirozenou formou sběrem a čtením příběhů z Bylinkového herbáře naučily mnohé názvy květin a bylin v našem okolí. V pondělí jsme například objevili čičorku.

Nejpilnější ranní ptáčata si po tréninku šití z minulého týdne začala pytlíčky okamžitě s chutí šít. V této aktivitě jsme pak pokračovali v průběhu celého týdne. Obzvlášť Ellinka, která delší dobu chyběla a šití a tisk svatojánských pytlíčků nejspíš vloni nezažila, byla z tvoření nadšená. Na pytlíčky jsme vyráběli také barevné šnůrky, jejichž motání je osvědčená zábava. V dalších dnech už se z barevných šňůrek stávaly i náhrdelníky a prsteny.

V úterý jsme kromě příprav na slavnost vařili společně oběd. Ráno jsme si rozdělali oheň a uvařili v kotlíku brambory na loupačku. Děti k nim naloupaly a nakrájely hromadu různé zeleniny a umíchaly tvaroh se smetanou a sýrem. Měli jsme tedy zase hostinu, při které se najedli dosyta úplně všichni.

Ve středu děti ráno zcela spontánně vytvořily zoo z žížal a slimáků. Učily se přitom s nimi zacházet ohleduplně a co tito tvorové mají a nemají rádi. Kromě toho jsme také konečně, díky víkendové opravě, obnovili indiánský tenis na louce před školkou. I když se u toho děti na chvíli zahřály, chladnější ráno nás motivovalo k rozdělání ohně a k procházce ke vzdálenějšímu bunkru. Tam část dětí doslova zmizela v džungli a každá skupinka si zde prožívala vlastní příběhy. Kdo zrovna nebyl na mořské plavbě či v pralese, ten motal šňůrky, šil, opracovával klacíky či si hrál s lany.

Ve čtvrtek už se v kruhu trénovalo tajné volání na babku kořenářku a další svatojánské písničky. K rannímu vyrábění pytlíčků přibylo tvoření obrázků štětcem namočenými v klovatině a následným odpoledním překrýváním suchými pastely. Na závěr se z obrázků vymývala vodou klovatina. Tato zajímavá vícefázová výtvarná technika děti moc bavila a vznikly z ní krásné obrázky.

Celý týden jsme tedy ve školce plynuli na vlně vrcholných tvořivých sil přírody a radovali se z její krásy. Vrcholem pro nás pak bude Svatojánská slavnost, kterou uzavřeme příští týden.

Tvořivý svatojánský čas všem
Za Hvozdík zapsala Katka Suchá