Bylinkový týden

12.06.2023

Ohlédnutí za školkou (5. - 8. 6. 2023):
PONDĚLÍ
Hned v pondělí od rána spousta práce, zrána děti zalévaly rostliny a hned po té, když se nás sešlo víc, jsme z naší bývalé májky, společně vyráběli obří xylofon. Do toho se zapojili opravdu všichni, někdo brousil, škrabkal, někdo řezal pilkou, jiný držel. Dost nás to bavilo a vznikla z toho pěkná věc, kterou jsme nakonec zavěsili v amfiteátru a kdo chce, občas si do ni ťukne. Co se mě týče, umět trochu bubeničit, dost se na tom vyřádím. Dělali jsme tento nástroj ale ještě z dalšího důvodu. Toto pondělí se s námi loučil Nestík, byl poslední den. A jako předškolák dělal tedy projekt xylofon dříve, takhkle ho nedělal úplně sám. Vůbec to byl takový Nestíkův den, na kroužku vybíral program (zopakovali jsme si díky tomu chodí medvěd po zahradě). A cestou do lesa vzal vodu do studánky a postupně jsme Nestíkovi zadávali s dětmi absolventské úkoly. (Jeden ze země, druhý z vody a další ze vzduchu a ohně).
U pohádky jsme četli Kubíka s Kačenkou, strašidla z Kampy a oblíbenou kozu a zvonek. Po obědě nám začalo děsně pršet, tak jsme zbytek dne byli schovaní.

ÚTERÝ
K ostatním předškolákům se také už hlásí výroba xylofonu. Ostatní děti to velice zaujalo a tak jsme úplně spontánně začali společně šít pytlíky na výrobky. Ostatní děti si do svého pytlíčku vyřezávají ťukátka, vypadá to na pěkný koncert, až to bude hotové.
Po dešti předešlého dne jsme ještě společně přelívali vodu v sudech. A také nás byl navštívit chlapeček Teodor, jako minulý týden s tatínkem.
V ranním kruhu dešťové a bylinkové říkanky. Na procházce jsme byli u bližšího lesního bunkru, kde děti pokračovaly ve výrobě ťukátek a nebo kdo chtěl, tak si hrál.
Odpoledne odpoledne jsme četli z knihy Strašidla z kampy a opakovali bylinkové říkanky.

STŘEDA
I ve středu jsme pokračovali v šití a řezání. Přidali jsme k tomu ještě motání provázků, aby se pytlíčky dali zavázat. Odpoledne, díky tomu, že nepršelo, začaly děti do pytlíků spontánně sbírat bylinky. Myslím, že naše svatojánská bylinková slavnost už k nám sama takhle dorazila a postupně se na ni již připravujeme. Vítání bylo veselé, zopakovali jsme si oblíbeného medvěda z pondělka. Nějaké červnové říkanky o bylinkách a oblíbenou bublinu.
Ke všemu různému tvoření jsme s dětmi ještě stihli v lese u krmelce vyrobit nový obal na flétnu. Dokonce dva. Jeden nám zhotovila Katka (děti ji radily, co tam má udělat), a tak jsme si říkali, že na ni při pískání budeme vzpomínat. Když je vlastně předškolačka a půjde po prázdninách také do školy. Děti si pak u krmelce hrály na strašidelný hrad, ke kostýmům jim dopomohly jejich pláštěnky. Bylo to chvilkami opravdu trochu strašidelné spolu se zvuky. Takové trochu dobrodružství. Možná, že Strašidla z Kampy doputovala až k nám. Všimli jsme totiž, že občas nám u lavičky vrže i vrzembouch.

ČTVRTEK
Ráno hned kreslení. Čtvrtek byl celkem klidný den. Vlastně jsme si celý den hráli s pískem, dělali s ním různé tvary apod.
U ranního kruhu jsme vymysleli bylinkový kotlík, který se nám ale pro malý zájem proměnil na koncert o tom, co děláme na jaře a dokonce jsme na něm měli i dirigenty a řídili se podle dirigentů.
Na procházce jsme nešli daleko, byli jsme u rozcestí ve vysoké trávě a tam vznikaly moc příjemné domečky a chodili jsme se různě společně navštěvovat. Bylo to moc milé.
U odpočinku pak tradičně čtení z knihy Strašidla z Kampy. A pak jsme ještě četli Pohádky kouzelných kamínků, které jsem dětem slíbila v době, kdy byly kamínky aktuální zábava, ale na pohádku se dostalo až tento den. A protože jsme celý týden hodně šili, přečetli jsme ještě Sedm jednou ranou (O chytrém krejčíkovi).

Za tým Hvozdík napsala Petra Skočdopolová