Za zvířátky s Pejskem a Kočičkou

01.07.2022

Ohlédnutí za táborem: V tomto táborovém týdnu byli našimi průvodci Pejsek a Kočička. S dětmi jsme si každý den povídali, ale i zpívali hráli a tvořili na téma jedné zvířecí říše. 

V pondělí se děti seznámily hlavně s hospodářskými zvířaty a to přímým kontaktem. Hned ráno nás vítala svým žalostným bučením místní kravička, která toužila nakrmit své telátko za plotem. Naštěstí její bučení nebylo v dalších dnech už tak zoufalé. Děti si pak užily krmení koz a ovcí. 

Při prvním společném dnu jsme se však především seznamovali, jak při hrách tak při procházce do lesa. Kdo chtěl, mohl si vytvořit koníka z ponožky, příze a knoflíků. 

V úterý jsme se zabývali ptačí říší. Tvořili jsme tedy ptáčky z papíru a barevných peříček, zpívali ptačí písničky a ráno si zahráli i hry s " opeřenou" tematikou.  

Ve středu jsme se pro velké horko vydali na výlet ze Šerpin lesem k Bojovskému potoku. Děti se na vodu hodně těšily a tak i přes náročnější kamenitý terén zvládly cestu rychle a bez potíží. U potoka byla kromě osvěžujícího cachtání nevětší zábava házení kamínků a kamenů. Po obědě jsme si vytvořily z proutků udice s nachystaným háčky a "lovili" rybičky z proutků, lístky a vlastně vše, co plavalo. Nebýt plánovaného cesty na vlak, který bylo třeba stihnout, všechny děti by si nejspíš vydržely u potoka hrát až do večera. Krátká jízda vláčkem byla ale zřejmě pro většinu také zajímavým zážitkem. 

Ve čtvrtek se nás Pejsek a Kočička ptali čím se zvířátka živí, tématem dne byla tedy obživa. Výjimečně jsme šli tedy svačit do lesa. Čekala nás tam totiž stezka z úkoly, za jejichž splnění děti získávali potraviny, ze kterých jsme si měli uvařit oběd. Úkoly na naše zvířecí téma, zvládaly děti plnit hravě a se zájmem. Stejně si pak poradily se škrábáním, krájením i strouháním zeleniny do polévky. Škoda, že pro velké horko už neměly tak velký apetit jí i sníst. I přesto však někteří měli dost sil na tiskání plátěných ubrousků bramborovými tiskátky.

Poslední den nám Pejsek a Kočička připomněli velkou říši hmyzu. Hráli jsme si tedy na pavoučky a broučky. Děti zkoušeli prolézt obří pavučinou z lan pro získání keramické hlíny k rannímu tvoření. V lese a odpoledne u jurty si pak děti motaly barevné "pavučinky". 

Po celý týden jsme si každé odpoledne četly Povídání o Pejskovi a Kočičce a další pohádky, ve kterých se objevovala zvířátka, o kterých jsme si povídali. Jen ve čtvrtek jsme si po vaření četli Ubrousku prostři se. I když se některým dětem nechtělo odpočívat, nakonec za krátké zklidnění byla většina ráda. 

V průběhu celého tábora vládla pohodová a radostná atmosféra, kterou přerušilo jen opravdu drobné a spíše výjimečné hašteření. Věřím, že kromě pár drobných odřenin, boulí a štípanců si snad děti odnesly jen samé příjemné letní zážitky. 

Zapsala Katka Suchá