PLŠ - 20. 1. 2023

22.01.2023

Setkání předškoláků a domácích školáků v jurtě
Pátek 20. 1. 2023

Tento den jsme nejeli na výlet, jako to běžně děláme, ale pobyli jsme v naší jurtě. Měli jsme pro děti připravené téma VODA.

Poznávali a poslouchali jsme nejdříve různé zvuky vody (šum moře, déšť, potok). A jelikož jsme hned od rána měli dojem, že by program ani nebyl tolik potřeba, protože děti byly nadšené už jen z toho, že se vidí, hodilo se nám to do tématu. Povídali jsme si totiž o tom, že i lidské tělo je z veliké části z vody a co s námi dělá třeba radost a úsměv a , když je nám dobře. Jako důkaz nám posloužily obrázky z knihy pana Emoto. Kde jsou vyfocené krystaly vody, které reagují na různá slova. Tak jsme měli možnost porovnat, jak vypadá například beznaděj vs. naděje.

Na procházce jsme si zase povídali o Kocábě, Sázavě a hlavně Vltavě. Kudy tečou, kde se do sebe vlévají. Hlavně proto, že je máme takhle blízko.

Děti si pak hrály v lese moc vesele a vůbec nás k ničemu nepotřebovali, uteklo vše jako voda :) a pěkně nám vyhládlo.¨

Po obědě jsme s dětmi trochu relaxovali, ale protože jsou už velké, nečetli jsme pohádku, ale připravili pro ně řízenou meditaci s šátky, jak jinak, než na téma voda.

Pak jsme si zahráli na opravdové skoro dospělácké malíře. Oblékli jsme si malířské oblečení, připravili barvy a plátna a poslouchali k malování hudbu (samé vodní písně jako třeba Vltava od B. Smetany, Vodní hudba od G. F. Händela, Voda od Hradišťanu apod.). Poslouchali pohádku z oblasti Jesenicka o zakletém vodopádu a ještě měli čas zkontrolovat mapu a podívat se kudy vlastně ta Vltava teče,

Děti si pak domů odvezly nejen úsměvy, ale také krásné obrázky.

Za Hvozdík zapsala Petra Skočdopolová