TÝDEN SE ZLATÝM LISTÍM, KAŠTANY A ŠÍPKY

25.10.2022

Ohlédnutí za školkou (17. - 21. 10.):
Druhá polovina října nám přinesla hezké počasí, a my si podzimu užíváme plnými doušky.

Plody ze zahrádek jsou sklizeny, listí žloutne, šípky se červenají, ... Příroda a změny v ní jsou nám každodenně tou největší inspirací.

V pondělí ráno jsme se dali do tvoření z brambor, kaštánků, šípků, jeřabin a špejlí. Vyráběli jsme ježky a jiné figurky a bavilo nás to opravdu hodně. Na ranním kruhu byla dodatečně pasována do role předškolačky Hanelka, která se vrátila po nemoci, dostala svůj sešit a předala dárky dětem, kterým bude pomáhajícím patronem. Předškoláci jsou pouze tři. Oproti minulým letům, kdy měli denní služby po dvou, mají letos službu sami a mohou si k sobě vybrat pomocníka mezi mladšími dětmi. Povídali jsme si hodně o tom, kdo se takovým pomocníkem může stát a shodli jsme se, že to musí být někdo, kdo dodržuje pravidla a umí se postarat o své věci.

V úterý jsme se opět pustili do zvířátek z kaštanů a brambor a hrabali jsme také listí, to hrneme do hlubokého dolíku v hájku u jurty, vzniknul nám tak velký pelíšek, trampolína..., prostě něco, do čeho se dá skákat, zahrabávat se a pěkně se válet.

Ve středu jsme po ránu hlavně řezali dřevo. Je to něco co nás baví, zahřeje nás a navíc máme čím nakrmit oheň, který rozděláváme skoro každý den. Na ranním kruhu jsme pracovali s lanem, hráli jsme hru na "spaní". To si vlezeme všichni do kruhu ze svázaného lana a když všichni spolupracujeme a šikovně se opřeme, můžeme opravdu skoro ležet, děláme pak že spíme, někdo dospělý zpívá písničku "Náš kohůtek kokrhá" a budí nás, je to velká legrace.

Ve čtvrtek byla ráno velká mlha a zima, hřáli jsme se u ohně, zpívali jsme a hráli na nástroje a Péťa na kytaru. Chvilku jsme zase hrabali listí a na kruhu si hráli na ježky, kteří jsou schovaní v pelíšcích, nesmíme je vzbudit, protože by nás mohli sníst, ale my je probudíme, protože se nebojíme a taky víme, že ježci lidi nejedí. Je to parádní honička a nás moc baví.

Celý týden jsme chodili do lesa. Snažíme se před zimou nasbírat co nejvíc dřeva. Skoro na každém místě, na které chodíme, máme nějaký prolézací strom a hromadu větví, ve které se dá postavit domek. Oblíbenou zábavou posledních dní na vycházkách je houpačka z lana přehozeného přes vysokou větev, se sedátkem z klacku na lano přivázaném.

Po obědě jsme v uplynulém týdnu četli pohádku "Zvířátka a loupežníci" a na pokračování o skřítkovi Tataťukovi.

Předškoláci začali pravidelně pracovat do svých sešitů. Prvním úkolem bylo vyzdobit si desky a nakreslit sebe samé, v dalších dnech pak procvičovali ruku při grafomotorických cvičeních, tentokrát byly na řadě vodorovné čáry. Své služby plní s velkým nadšením nejen oni ,ale i jejich pomocníci. A tak se učíme vnímat jeden druhého, pomáhat si a domlouvat se. Hledáme způsoby jak řešit konflikty a potyčky a přemýšlíme, jak se jim dá předejít. Někdy je to velká práce, jindy jsou dny klidnější.

V pátek se také uskutečnil první výlet předškoláků a školáků. Vyráběli jsme kartonové koně s hřívou z vlny, byli jsme v lese a odpoledne jsme strávili na vyjížďce kolem Masečína na skutečných koních. Byla to jedním slovem paráda.

Těšíme se na další podzimní dny a doufáme, že budou plné radosti a pohody.
Za Hvozdík Hanka Štulířová