Studánkový týden

29.05.2022

Ohlédnutí za školkou (23.-27.5.): Hlavním tématem týdne byla Studánková slavnost. Celý týden jsme tedy intenzivně zpívali "vodní" písničky a tvořili ve stejném duchu.

V pondělí jsme si po ránu vytvořili malé rybky z proutků a barevné příze a k tomu "udici" s háčkem, na který jsme pak rybky lovily nejen z lavoru. Většina dětí se k této zábavě připojila a užila si při ní dost legrace. Písní dne tedy byla Rybička maličká a pohádkou O rybáři a jeho ženě.

V úterý ráno jsme proměnili štětec v pramínek a velký papír v studánku, do které štětec vpouštěl různé barvičky, děti si tento proces hodně uživaly. Odpoledne jsme přidali veselou pohádku o Žábě co vyskočila na měsíc.

Ve středu nadešel dlouho očekávaný den Otvírání studánky. 

Možná i našim intenzivním zpíváním o vodě, nám celé dopoledne po dlouhé době intenzivně propršelo. Přesto jsme se sešli v hojném počtu i s několika maminkami a sourozenci. Děti si hned od rána měly možnost vytvořit svou vodní vílu z hedvábí a ovčího rouna. To stihly téměř všechny využít. 

Ve velikém ranním kruhu nám Hanka s Péťou S. zahrály malé divadýlko o vílách, živlech, doprovázené cinkáním na magické zvonkohry koshi. Závěrem nás čekalo malé překvapení, že letos slavíme místo každoročního Čištění studánky, nově Otvírání studánky. V naší dochozí vzdálenosti jsme bohužel žádný pramen nenašli, takže jsme se rozhodli vytvořit vlastní symbolickou studánku.

V kruhu každé z dětí slavnostně a za zpěvu písní nalilo trochu vody do velké mísy - studánky. Po svačině jsme jí pak společně odnesli ke krmelci, kde jsme jí ještě znovu zazpívali a vyzdobili ji. Pro deštivé a chladnější počasí bylo třeba se hýbat a tak jsme si pak ještě zahráli oblíbenou zahřívací hru na Mrazíka. Pro nejmenší byl však déšť trochu náročný a tak jsme pak rádi využili teplé zázemí jurty k obědu. K odpočinku jsme si přečetli pohádku O dešťové víle, která je sice dlouhá, ale děti po nabitém dopoledni vděčně a v klidu ležely zachumlané ve spacáčcích a část jich i usnula.

Ve čtvrtek se již opět usmálo slunce, takže všichni měli dost síly se vydat na výpravu k rybníku, kde si užili vodního elementu v další podobě. Byla zde také krásná příležitost k pozorování pulců, pijavic a potápníků.
V pátek nás hned od rána trápil velký vítr. Hrát jsme si tedy mohli jen s tím, co moc nelétalo. Takže jsme si chvíli zkusili velké dřevěné mikádo a házení kroužky
na kolíky.
Ranní kruh byl hodně dynamický a běhali jsme při něm dle barev do různých rybníčků. Na svačinku jsme se před větrem schovali do jurty a pak honem do lesa ke krmelci, kde naštěstí téměř nefoukalo.
Část kluků zde objevila uhlíky, kterými se pomalovala a po celou dobu si pak intenzivně hrála na indiány. Kdo nebyl indián, byl pirát na lodi z lan.
Holčičky z lana vytvořili domeček se zahrádkou, který se pak proměnil v cirkus.

Odpoledne si každý, kdo chtěl, mohl vytvořit větrníček.
Vodní téma nám tedy s větrem odletělo, v příštím týdnu už si snad s příchodem června zase užijeme tepla a slunce.

Za Hvozdík zapsala Katka Suchá