Slunce i déšť

19.09.2022

Ohlédnutí za školkou (12.-15.9.):
V uplynulém týdnu jsme si zvykali nejen na školku a její rytmus, ale i na proměny počasí. Chladnější rána nás vyzvala k prvnímu zapalování ohně venku v ohništi a v druhé části týdne jsme byli vděčni za teplo kamen v jurtě, které nám pomáhalo vysušit naše promočené oblečení.

V pondělí jsme s dětmi po ránu lepili společný průsvit srdce na okýnko do jurty. To aby nám připomínal laskavost k sobě navzájem a všem nám spolu bylo ve školce dobře. Některé děti si samozřejmě chtěly vytvořit srdíčko či jablíčko i domů. O jablíčkách a dalších plodech podzimu jsme si také zpívali v ranním kruhu i v průběhu dne. Odpoledne jsme společně pomalovali barvami plátěný pytel, ze kterého se druhý den naplněním roštím stala obří šiška. S tou jsme si odpoledne zkusili v našem "venkovním amfiteátru" zahrát rýmovanou pohádku Paleček a jeho kamarádi od F. Hrubína. Většina dětí byla nakonec, ale raději diváky. Jen dva přítomní předškoláci Čenda a Marjánka se odvážili jednoho z prstíků se mnou a Hankou pro ostatní zahrát. Na závěr si, ale všichni s chutí naši novou šišku potěžkali a společně donesli do jurty.

Barvy na hedvábí jsme si užili i v úterý, kdy jsme díky Hance Š. barvili přímo na hedvábí novou barevnou duhu. Tento barevný pruh látky používáme s písničkou ke svolávání a počítání dětí před odchodem do lesa. Písnička svolává a držení se za "duhu" nám pomáhá stát v řadě, aby se nejstarším dětem lépe počítalo, kolik nás do lesa odchází.

Hned následující den jsme netrpělivě novou zářivou duhu vytáhli, bohužel pro velmi deštivé počasí a vlhké ruce duha ještě barvila, takže bude třeba s ní ještě počkat.

Déšť také zkoušel jak odolnost našeho oblečení a obuvi, tak i tu naši vnitřní. Pro většinu bylo velmi radostné se prohánět hlubokými loužemi a nechat se "sprchovat" třepáním menších stromů, jiným byly nepříjemné mokré ručky.

Proto prosíme rodiče o dostatek náhradního oblečení a rukavičky již do batohu. V případě deště se velmi osvědčily malé zahradnické, které jsou pogumované a jen tak nepromoknou.

Kromě dešťových radovánek a sušení u kamen jsme ve středu začali s mletím obilí. Zatím to byl jen ječmen, ze kterého si některé děti odpoledne zkoušely dělat "zasněžené" obrázky. Lepili jsme cestu kaše z hrnečku vař, který jsme si předtím vyprávěli, a cestu pak zasypávali namletou krupicí. Od pondělí již budeme mlít pšenici špaldu, žito a oves na placky, které si upečeme na Svatováclavské slavnosti.

Závěrem uplynulého týdne jsme měli první narozeninovou oslavu, Toníkovu. Ač nám vydatně propršela, podařilo se nám malovat narozeninovou knihu, najít mapu i dárek. Toník byl, ale zklamaný, protože očekával filcové zvířátko, jako v minulých letech, ale v pytlíčku byl tentokrát kamínek s malovanou lodičkou. Tak uvidíme, jak si s očekáváním zvířátek skřítci poradí při příštích narozeninách..

Za Hvozdík zapsala Katka Suchá