Slavnost Hromnice, oslavy narozenin, příprava na Masopust

13.02.2022

Ohlédnutí za školkou (7.-11.2.): V pondělí byl velký vítr, proto jsme se opět sešli u Štulířů ve Hvozdnici.

Na ranním kroužku jsme si povídali o Hromnicích, o Bohyni Brigit, kterou podle legendy posílá Matka Země do vesnic. Brigit nesouc velkou rozžatou svíci budí přírodu a připomíná lidem, že se mají chystat na jaro.

Bůh Perun otvírá nebesa a posílá první bouři. Hromy a blesky mají zahnat temné zimní síly, déšť zavlažit louky a pole. Lidé Brigit i Perunovi pomáhají. Vyrábějí ochranné svíčky hromničky, zapalují ohně, uklízejí domy i stodoly, vytahují zemědělská náčiní a otvírají zemi vyoráním první brázdy na poli, pomáhají vyhnat zimu boucháním do země a stromů a různým jiným hlučením.

My jsme společně probudili Hančinu zahrádku, obešli jsme ji s vonnou tyčinkou a chřestili notně hudebními nástroji.

Podnikli jsme také dobrodružnou výpravu do lesa za Hvozdnicí a při čištění potoka, do kterého se pustil s obrovskou silou a chutí Jan, jsme objevili místo i pro Hanku doposud neznámé, krásné divoké, na soutoku dvou potůčků.

Před obědem jsme ještě stačili upéct z kynutého těsta srdce a sluníčka, symboly měsíce února

V úterý jsme při malé slavnosti Hromnic probudili zahrádku u jurty. Při vycházce v lese děti nasbíraly přírodniny, které jsme odpoledne použili při výrobě svíček. Svíčky byly parádní a voňavé, skoro k nakousnutí.

Ve středu jsme svou pozornost začali obracet k masopustu. Součástí masopustu bývá buzení medvěda, medvěd nás pak provází masopustní veselicí, je symbolem životní síly a přináší zprávu o konci zimy. Radostné masopustní období končí popeleční středou, kterou začíná čtyřicetidenní půst, ten trvá až do velikonoční neděle.

Zpíváme písničku "Vstávej medvěde" a hrajeme hru " Chodí medvěd po zahradě".

Při odpočinku jsme začali číst veselou knihu pohádek od Miloše Macourka.

Čtvrtek a pátek byly narozeninovými dny. Ve čtvrtek ráno přišel náš hospodář Ondra se zprávou, že se jejich kravičce se ráno narodilo telátko.

Povídali jsme si o mláďátkách, narození a narozeninách. Navázali jsme čtením příběhu Indiánů o lovu zvířat, o úctě k životu a vděku za to, co máme a dostáváme, včetně jídla.

Hanelka, která oslavila narozeniny ve čtvrtek i Toníček, který je oslavil v pátek,
si své dny moc užili. V lese našli oba podle mapy své dárky a my jim namalovali obrázky do narozeninové knihy.

Týden jsme prožily v malém počtu, klidu a pohodě. Soustředili jsme se na vztahy mezi dětmi, povídali si o řešení situací a o tom, jak se kdo ve školce cítí.

Těšíme se na všechny, co se vrátí po nemoci a prázdninách.

Za tým Hvozdíku zapsala Hanka Štulířová