Rozlučkový týden

01.07.2022

Ohlédnutí za školkou (27.-30.6.): Tento týden začal velkým horkem. Rána byla u jurty příjemná, ale s přibývajícími hodinami se dalo vydržet jen v lese nebo v hájku u jurty. Využili jsme ranního chládku a tvořili pastelové obrázky se šablonami z listů. Ačkoli ve vedrech zvedáme na bocích jurty plášť, aby dovnitř pronikl chladnější vzduch, tentokrát jsme po obědě raději zůstali venku a odpočívali v hájku pod stromy.

Navštívila nás jedna rodina s malou Zuzankou (možná noví členové Hvozdíku) a byli s námi na procházce v lese. Předškoláci si dodělávali xylofony a některé menší děti si je chtěly udělat také. Nakonec se nám podařilo vyrobit dva minixylofonky, na které se dalo i hrát. S dětmi jsme si také hráli s lany a některé tvořily ozdoby ze dřeva a vlny.

V úterý ráno jsme s dětmi opět malovali pastelové obrázky, ale tentokrát s peříčky a tuší. V ranním kruhu byly na programu "dešťové" nebo "bouřkové" písničky a básničky.

Dopoledne jsme šli do lesa jen kousek od jurty, kde si děti často a rády hrají, protože je tam členitý terén a pěkné schovávačky.


Ve středu jsme měli hned od rána o zábavu postaráno. Přiběhlo k nám tele a při nahánění za ním do hájku přiběhla i jeho máma. Nemohli jsme s krávou hnout, neboť se tele pěkně nalévalo mlékem. Mezitím vrátkami přišla i ovce a koza a tak jsme se s dětmi dobře bavili.

Tento den byl dnem slavnostním, rozlučkovým. Devět předškoláků se vydalo po stopách čtyř živlů. Cestu s úkoly jim přichystaly menší děti.

Nejdříve našli předškoláci zprávu od ohně. Když ho prý rozdělají v krásně vyčištěném a ozdobeném ohništi, odmění je voňavým dřívkem. Dalším úkolem bylo vyčistit studánku, přenést do ní společně čistou vodu a ozdobit jí. Na oplátku od vodního živlu dostaly děti perly.

Po šipkách pak předškoláci došli k dalšímu místu, kde je čekal velmi těžký úkol: Zdolat malou horu pomocí lana a získat peříčko od větru a následně barvami ozdobit hedvábné šátky a zavěsit je jako dar větru do koruny stromu. Podařilo se nám šátky nabarvit, ale děti se shodly na tom, že šátky chtějí pověsit na nějaký strom u jurty. A tak jsme šli dále po šipkách, až k místu, kde děti čekal poslední úkol od zemského živlu. Děti vykopaly poklad a aby se spravedlivě rozdělily, musely zavřít oči a každé si vzalo od Tomáše jeden krásný kámen. Pak měly za úkol vyčistit místo, kde kameny našly a pěkně ho ozdobit. Tato dobrodružná cesta byla ztížena trvalým deštěm a trvala nám 3,5 hodiny. Děti byly unavené, ale spokojené, že dokázaly splnit všechny úkoly. Po obědě se vyčasilo a hezky bylo i na odpolední program, kdy přišli rodiče. Předškoláci hráli na vlastní xylofony
a zpívali své oblíbené písničky. Posledním úkolem bylo projít slavobránou, kterou vytvořili všichni přítomní, děti
i dospělí. Od nás průvodců dostali na cestu životem skřítka pomocníčka a fotoknihu z výletů.

V pátek v ranním kruhu jsme hráli "Na krále": Král sedí uprostřed kruhu a ostatní mu mohou říct něco hezkého, poděkovat ... Dopoledne jsme věnovali úklidu zahrady. Po obědě jsme šli kvůli horku netradičně odpočívat do lesa, kde byl krásný chládek.

Tak skončil první rok na novém místě, kde je nám dobře.

Na závěr velké poděkování rodičům, kteří nám velmi pomáhali, ať už se stěhováním nebo budováním a upravováním zázemí, či finančními a materiálními dary. Taktéž děkujeme rodině Jelínků za vaření a dovoz obědů.

Ač nám bylo během roku chvilkami ouvej (průvodci nemocní, děti často nemocné, covid jako přízrak se stále vznášel okolo nás...), přestáli jsme vše dobře, i když je znát velká únava.

Za tým Hvozdíku zapsala Hanka Gazdová