První jarní týden

27.03.2023

Ohlédnutí za školkou (20. - 23. 3. 2023):
V první den týdne jsme se na ranním kruhu ještě vrátili ke čtvrteční slavnosti Vynášení Mořeny, kterou nemalá část dětí pro nepřítomnost s námi neprožila. Ti, co se zúčastnili, pak ostatním povyprávěli, co se ve čtvrtek dělo.

Zazpívali jsme si ještě Mořenovou písničku a definitivně vyhnali zimu. Celý den jsme si pak užívali slunce a pohodu. Sledovali jsme první berušky, broučky i květiny. Na procházku jsme šli k poli za maringotkou, kde jsme kromě poslů jara, sledovali i vrtulník, který se zřejmě nějakým způsobem podílel na udržovacích pracích kolem stožárů s vysokým napětím. Z dálky to vypadalo, že se do drátů snad zamotá. Podívaná to byla vskutku napínavá. Po obědě jsme si četli příběhy O semínku, O fialce, Janíčka s voničkou a na Nestíkovo přání ještě Jakuba a 200 dědečků (M. Macourek). V příběhu o Jakubovi se sází i spousty hlávek zelí, takže předškoláci měli za úkol nakreslit alespoň 100 pořádných hlávek. Už si říkají o větší výzvy :-). Ostatní děti mohly tvořit květinky z filcu.

V úterý jsme se od rána již plně soustředili na Jarní slavnost. Sešlo se nás v ranním kruhu tentokrát více než v minulém týdnu. Vyslechli jsme tedy znovu příběh O Sněhurce. Té, co ji rozpustilo teplo, ale na místě, kde se vrátila do země vykvetly květiny. Písněmi jsme si připomněli, co vše potřebujeme k životu my, rostliny i zvířata. Po svačince jsme se vydali směrem k rybníku, kde se minulý týden vynášela Mořena, a kde i v předchozím roce byla malá jeskyňka s Matičkou Zemí, jejími pomocníky a dary pro nás. Ta zde byla i letos. Děti nedaleko před ní našly krásně barevné pytlíčky na semínka a pak se po jednom či po dvou vydávaly za Matičkou Zemí. Ostatní si tvořili na dece květinky či si hráli u rybníka. Vše probíhalo harmonicky a radostně. Po obědě jsme si vyprávěli O cestě semínka a jeho růstu. Bylo vidět, že děti příběh plně prožívaly. Předškoláci pak měli za úkol nakreslit rostlinu, dle svého přání. Tentokrát se do úkolu všichni opravdu ponořili a každý za sebe ho velice procítěně udělal. Stejně jako jindy předškolácký úkol zkoušely i ostatní děti, které vždy tuto možnost mají. Ve středu se se vší parádou slavily Zuzančiny třetí narozeniny. Dárek byl ukryt nedaleko krmelce a Zuzka měla dost pomocníků, kteří jí ho ochotně pomáhali najít. Vše si prý s radostí užila. Narozeninová kniha se tvořila nejen ve středu, ale i čtvrtek odpoledne, takže Zuzanka se může těšit na spoustu obrázků. Kromě odpoledního kreslení obrázků jsme ve čtvrtek hodně zpívali jarní písničky a šli jsme si pro vítr hrát do lesa nahoru nad klády. Tam si všechny děti našly spoustu zábavy. Některé si tvořily panáčky a panenky z větviček, se kterými si pak hrály divadlo, další si hrály v domečcích z větví a kdo se nechtěl zapojovat do společných her, ten se s chutí pustil do práce s nářadím a sběru dřeva. Celý týden nám utekl v radostné jarní náladě a věříme, že se nám s novou jarní energií podaří vkročit i do dalších dnů a týdnů.

Pěkné jarní dny všem
Za Hvozdík zapsala Katka Suchá