Ohlédnutí - 3. adventní týden

19.12.2022

12. - 15.12. 2022

PONDĚLÍ
Ráno nám pěkně nachumelilo. Hurá, konečně sníh! Druhá dobrá zpráva přišla hned záhy po příchodu do školky. Když jsem šla uklidit záchod, našla jsem tam 2 vajíčka. Dnešní den byl totiž den společného vaření, tak se to rovnou hodilo.

Sníh je sice fajn, ale vítr už ne. Rozhodli jsme se s Katkou, že budeme raději v jurtě, abychom hned po ránu všichni nevymrzli. A byl to dobrý nápad, měli jsme po ránu spoustu prostoru na krájení mrkve a jablek k obědu a některé děti si zvládly vyrobit ovečku do betléma. Při ranním vítání jsme dnes totiž měli v pytlíku šišky a rouno a vzkaz, že tento týden budeme do betléma vyrábět zvířátka. Tak nechyběly ani zvířátkové koledy. Byli čtyři koledníci jsou zaručeně zvířaty nejzastoupenější.

Dopolední svačinka v teple byla také velice příjemná. V tom sněhu a větru by se stejně asi těžko udržel sálající oheň. No a po svačině se šlo ven. Dnes nám to stačilo pouze u školky, ale za to to byla veliká zábava. Hrabali jsme sníh, stavěli velkou sněhovou horu, kutali led ze sudu a pak dostala Katka ten skvělý nápad podívat se, jestli ještě máme ty lopaty na ježdění. No a máme je. Takže většinu času jezdily děti na lopatách a zkoušely, kdo dojede nejdál. Oběd byla úplná hostina, mohli jsme si vybrat ze spousty věcí a k tomu ještě vařená vejce od našich milých slepiček a kompot z jablek. Nakonec bylo všeho tolik, že jsme četli jen krátkou pohádku o Mikulášovi a den utekl jako voda.

ÚTERÝ
Hned od rána veliký mráz. Nikomu se asi nechtělo z postýlek. První děti začaly chodit skoro až ve čtvrt na deset. I přes to, že byl oheň venku veliký, šli jsme se po vítání ohřát dovnitř a dát si svačinku v teple. Dnes měla svátek Lucie a tak jsme si o svaté Lucii také něco povídali. Lucie totiž přináší očistu. Hanka nás čistila peříčkem a u toho vyprávěla, jak se to na Lucii dělalo dříve. Lidé chodili po domech s velikými bílými zobáky a dívali se třeba, kdo má jak uklizeno ve světnici. V adventním pytlíku bylo něco pro zvířátka, krmení pro ptáčky. Vyráběli jsme s dětmi semínka s lojem a věšeli na stromy, aby se měli ptáčci dobře i ve velkých mrazech. Do lesa se dnes nikomu nechtělo a tak se některé děti ohřívaly v jurtě a některé si přinesly boby a bobovaly. U odpočinku jsme si četli Sněhurku. a po pohádce jsme si s dětmi vyráběli ptáčky z kartonu a barevného papíru.

STŘEDA
Dnes od rána také mrzlo a hlásili vítr. Mráz se vyplnil, větrno nikoliv a tak jsme si hned od rána užívali bobování. Čas trávený venku nám zpříjemňoval veliký oheň a tak jsme i dopolední svačinku dnes zvládli venku. V raním kruhu jsme se opět věnovali zvířátkům, v pytlíčku byla jablka a mrkev a tu jsme odnesli zvířátkům do krmelce. Zkontrolovali jsme zamrzlou studánku a pak si větší děti ještě chvilku hrály v okolí. Ty menší šli se mnou (s Péťou) napřed do tepla, kde jsme si s kytarou u "rozmrzávání" zpívali koledy zvířecí řečí. Nejlépe nám šel zpěv malých koťátek. Kluci před jurtou sekali sekyrkou dřevo. Někteří dokonce poprvé, tak z toho vzešlo nejen nasekané dřevo, které se teď velmi hodí, ale také vzájemná radost. Odpočinek v teple byl dnes velmi příjemný, četli jsme si o putování oslíka s Marií s Josefem do Betléma a ještě si připomněli Sněhurku. Odpoledne jsme vykrajovali pomerančové kůry, vznikly z toho krásné ozdoby, které si děti odnesly domů.

ČTVRTEK
Dnešní den byl snad za odměnu. Přes noc napadl sníh a hned ráno ho dorůžova obarvilo slunce. Nefoukal vítr a vše se tak krásně třpytilo, že nikoho nenapadlo zalézat do jurty. Samozřejmě tomu napomohl velký, sálající oheň. Od rána se ale bobovalo a dnes také sáňkovalo jedna radost. Svačinku jsme zvládli venku a na vítání jsme dostali úkol postavit Ježíškovi v Betlémě domeček. Úkol jsme splnili, řekla bych na jedničku s hvězdičkou. Pak jsme vzali sáně, boby a lopaty a šli se projít na roh k třešním. Cesta byla nádherně prosluněná a po cestě příjemně praskaly zamrzlé louže. Sníh byl díky slunci trochu mokrý a tak se objevily první pokusy o sněhuláka. U odpočinku byly děti (nejen děti) příjemně unavené a tak se pohádky moc hezky poslouchali. Odpoledne jsme dodělávali rozdělané výrobky.

Za tým Hvozdík napsala Petra Skočdopolová