Ohlédnutí - 2. adventní týden

12.12.2022

V pondělí bylo 5. prosince, to je den, kdy chodí světem Mikuláš a obdarovává děti drobnými dárečky a sladkostmi. Na kroužku jsme si vyprávěli legendu, která možná vysvětluje, jak tato krásná tradice vznikla. Mikuláš prý jednou tajně v noci podaroval penězi nešťastné dívky, které se pro chudobu nemohly vdát za své milé.

V adventním pytlíčku jsme měli obrovský kynutý věnec, mikulášský vrkoč, ten jsme po odpočinku nazdobili sušeným ovocem a také ho nakrojili. Byl tak veliký, že nám mlsání vydrželo na celý týden. Před spaním si čteme knihu ze života Mikuláše. Začíná Mikulášovým narozením a popisuje historky z jeho dětství. Čteme ji každý rok, je moc hezká a inspirativní a ještě nás neomrzela.

V úterý nás zaskočil chlad a vlhko, napadlo trochu sněhu, ale byl hodně mokrý a mokří a promrzlí jsme byli za chvilku i my. Hřáli jsme se u ohně, zpívali jsme a vyprávěli si o večerní nadílce u nás doma, o čertech, Mikuláších a andělech. Andělský byl i náš ranní kruh. V pytlíčku jsme našli materiál na výrobu andělů ochránců a také výzvu, abychom Betlém zaplnili rostlinami. Počasí nás zahnalo do jurty na svačinku, osušili jsme se a zahřáli a tak jsme už potom zvládli vycházku do lesa s radostí a chutí.

Ve středu jsme si vyprávěli o tradicích. Povídali si, že se v každém kraji dodržovaly trochu jiné zvyky. Někde místo Mikuláše chodily od domu k domu Barborky, nosily dětem sladkosti a nikdo je nesměl spatřit. Jinde dárečky nosil místo Mikuláše Ambrož. Honil děti s veselou písničkou a metličkou kolem kostela a rozhazoval z košíku pamlsky. Takovou veselou honičku jsme si zahráli i my. Hodně začal foukat vítr a udělala se nepříjemná zima. Nasvačili jsme se u ohně a rychle se před větrem běželi schovat do lesa na "Mechový vršek". Je to milé, klidné místo nad krmelcem. Nasbírali jsme tu mech do Betléma a po zbytek dne jsme už zůstali schovaní v jurtě.

Čtvrtek byl slunečný a přívětivý. Hezké počasí se promítlo i do naší nálady. Všichni si klidně hráli a i kluci našli překvapivě společnou notu. Všichni k sobě byli laskaví a milí. Do lesa jsme šli opět ke krmelci, tentokrát s velkým úkolem nasbírat a nazdobit větvičky do Betléma. Tohoto úkolu se zhostily s chutí holčičky. Kluci sbírali dřevo na oheň, aby nám bylo všem teplo.

Betlém se nám pěkně plní a je připravený přivítat první návštěvníky, zvířátka. Každý rok si touto tradiční činností, postupným budováním Betléma připomínáme, že vše má svůj řád a čas, že hlína, kameny, rostliny a všechny další zázraky kolem nás, nám byly dány k užívání, ale také k péči.

Týden jsme tentokrát uzavřeli v sobotu adventním setkáním. Bylo to opravdu milé a domácké zastavení v polovině adventního období. Děkujeme všem, kdo byli s námi.

Těšíme se do dalšího týdne, ať se Vám i nám daří odolávat předvánočnímu shonu, ať si najdeme čas na naše blízké, odpočinek i radostné přípravy na Vánoce.

Za Hvozdík zapsala Hanka Štulířová