Narozeninově-masopustní týden

20.02.2023

Ohlédnutí za školkou (13. -16. 2.2023):
První půlka uplynulého týdne se nám nesla v narozeninovém duchu a tu druhou jsme věnovali pilným přípravám na masopust.
V pondělí jsme oslavili Hanelčiny šesté narozeniny. Dopoledne jsme si tedy pochutnali na výborném kakaovo-tvarohovém dortu.

Hanelce jsme zazpívali a každý za sebe jí mohl darovat "přání". Mapa k narozeninovému dárku nás zavedla na "Jelení paseku", kde mají děti oblíbenou padlou borovici. U té měla Hanelka na stromě schovaný i dárek, pro který si s přehledem vylezla. Protože je předškolačka, tak darem byla lahvička s vonným olejem, ze které měla oslavenkyně velkou radost. Na padlé borovici pak děti neúnavně a s velkou radostí trénovaly svou obratnost. Kdo zrovna nebalancoval a nelezl, tak s námi mohl podbíhat pod točícím lanem či ho zkoušet přeskakovat a přelézat.

Po obědě jsme na Hanelčino přání četli pohádku Moudrý zlatník ( B. Němcová ) a Co Mrazík maloval ( M. Macourek ) a po té jí namalovali tlustou narozeninovou knihu.

V úterý se konala opožděná oslava narozenin Ellinky, které bylo pět již před Silvestrem, ale čas si to užít společně ve školce nastal až nyní. O to víc si to Ella užívala. Napjatě hledala na pozemku mapu k dárku. Ta byla značená tajemně dvěma cestami ke stejnému místu. Ella tedy zvolila, kterou se vydáme a po důkladnějším hledání se jí dárek podařilo najít. Pětileté děti letos dostávají krásně namalované malé oblázky. Elle se líbil hlavně proto, že také pěkně voněl. V okolí bylo dostatek bezpečných padlých stromů na dětské domečky, zahrádky i vesmírné lodě, takže nám dopoledne při hře rychle uteklo.

Po obědě si Ella k odpočinku vybrala pohádky O Červené Karkulce a Perníkovou chaloupku. Po pohádce jsme namalovali narozeninovou knihu i Ellince. Místo dortu jsme tentokrát netradičně, ale naprosto tematicky měli veganské koblížky s polevou z bílé čokolády, zdobené lentilkami. Takže jsme si pěkně masopustně naplnili bříška.

Ve středu už jsme se od rána věnovali tvoření masopustní dekorace - koláčků. Na papírová kolečka jsme u ohně lepili různé "náplně" (čočku, kávu, fazolky, kuskus atd.). Kdo si nestihl vytvořit ráno nebo chtěl koláčků více, ten měl příležitost k "pečení" i odpoledne. Po celý den jsme si trénovali masopustní písničky, ale zároveň bylo třeba se dost hýbat, protože bylo podivně vlezlo. Na procházku jsme tedy šli pro velký úspěch na "Jelení paseku", kde jednoznačně vítězí cirkus na padlé borovici. Koho nebavila tato atrakce, měl možnost vyzkoušet houpačku - klacek na laně. Pohybem se nám tedy nakonec vlezlou zimu podařilo opět zahnat.

Při odpočinku jsme se tematicky vrátili k bláznivým Macourkovým pohádkám, kterých jsme tentokrát přečetli asi pět a kdybych děti nenalákala na další tvoření koláčků, chtěly by poslouchat další a další.

Ve čtvrtek se hned od rána u ohně opět tvořilo a to pro změnu dřevěné koláčky a domečky. Vylezlo konečně sluníčko, takže vládla veselá nálada a v ranním kruhu si všichni užili celé pásmo masopustních písniček. Na procházku se šlo "Nad třešně", kde největší zábava byla dřevěná houpačka. Četla se Bělinka a Růženka a opět příběhy od M. Macourka.

Týden jsme zakončili s dobrou náladou a sluncem na nebi, tak snad takto pěkně oslavíme i společný Masopust, který nás čeká v úterý.

Za Hvozdík zapsala
Katka Suchá