Masopustní týden

27.02.2022

V pondělí a úterý jsme se setkali opět v měchenickém sále a tady v bezpečí přečkali další větrné dny.

Sál je prostorný a můžeme tu zkoušet hry a aktivity, které si není možné naplno užít v jurtě. Hráli jsme si s dlouhými pruhy hedvábí, stavěli rozlehlé stavby z velkých kostek, hráli hry na sochy, škatulata ....

Les nám v tyto dny, kdy nemůžeme být v Masečíně, moc chybí. Chodíme sice na hřiště k potoku, je tu ale omezený prostor i možnosti ke hrám. Cesta na hřiště je také dost dlouhá, musíme několikrát přejít silnici, zvládáme to už ale bez větších potíží.

Ve středu foukalo méně a my se mohli do Masečína vrátit.
Předškoláci si užili své dopoledne s Petrou a malí les a masopustní přípravy.

Ve čtvrtek jsme se sešli ve víc než běžném počtu v pestrých kostýmech, abychom uspořádali masopustní veselici a uzavřeli tak masopustní období. Po ranním kruhu s Pétinou vtipnou loutkovou divadelní scénkou, jsme vyrazili hledat medvěda. Medvěd symbolizuje sílu, tanec s ním má zaručit tanečníkům plodnost a bohatou úrodu. Medvěda jsme našli, kdo se nebál, zatančil si.
Hanka s Tomášem nám zahráli už tradičně pohádku "O koblížkovi" a uchránili pro nás před liškou košík koblížků, ty jsme si mezi sebou rozdělili.
Koblížky jsou nezbytnou součástí masopustní hostiny, jejich tradice prý sahá až do 1. století. Jsou symbolem hojnosti, také připomínkou nastávajícího bezmasého období. Jsou kulaté jako sluníčko a nesou v sobě sladké marmeládové tajemství, mohly by symbolizovat i zemi, která v sobě skrývá tajemství v podobě semínek...

V pátek jsme si o Masopustu hodně povídali, zpívali jsme ještě veselé masopustní písničky a nejspíš letos naposledy otevřeli rozpustilou knihu pohádek od Miloše Macourka.
Těšíme se na prodlužující se dny a probouzející se zahradu kolem jurty, na jarní práce a plány, na děti a na vás všechny.

Za tým Hvozdíku zapsala Hanka Štulířová