Loučení se Zimou

20.03.2022

Ohlédnutí za školkou ( 14.-18.3.): Od pondělí (14.3.) jsme se intenzivně připravovali na vynášení Mořeny a rozloučení se zimou. Na ranním kruhu jsme si tedy zkoušeli s písničkami Mořenu vynést do "rybníka".

V úterý odpoledne jsme z trávy vyrobili velkou Mořenu, i když děti spíš neúnavně šily ptáčky, dokonce i kluci, kteří se obvykle do tvoření nehrnou.

Ve středu jsme se sešli ve slavnostním kruhu i s několika maminkami, jedním miminkem a babičkou a pak jsme se společně vydali k nedalekému lesnímu rybníčku. Cestou tam i zpět jsme si hodně zpívali.
U rybníčka jsme se ještě v kruhu se zimou pěkně rozloučili. Každý jí mohl za něco poděkovat či jí naopak pošeptat, co chce, aby s ní odešlo. Přání a prosby byly různé, snad se nám splní. Dětem se hodně líbilo, jak Mořena hoří a letí do vody. Od té ostatně nebylo jednoduché děti dostat. V nedalekých ďolíčcích pak Péťa děti nalákala na oblíbenou variaci hry na zvíře či opici, které je třeba uloupit kořit. Poté, co se
u toho většina dětí vydováděla, jsme se s veselou náladou vraceli na oběd.
Po cestě děti hodně bavila hra na hádání písniček dle melodie.

Od čtvrtka jsme už v kruhu propojili téma ptáčků se semínky hrou s kolíčkem, kterým si děti předávaly semínko. Po kruhu pak jelo i sluníčko se schovávací písničkou. Odpoledne jsme začali šít pytlíčky na semínka, která děti v pondělí dostanou od Matičky Země. Zvláště pro některé děti je po tvoření ptáčků šití hračka.

Tento den byl pro některé vyjímečný tím, že zůstali ve školce déle. Důvodem bylo první hudební setkání s rodiči a přáteli u ohně. To se z mého pohledu vydařilo a všichni zúčastnění si ho snad užili a rádi přijdou za měsíc.

V pátek jsme v ranním kruhu hraní s kolíčky obměnili a v ptáčky se proměnily všechny děti, které měly za úkol sbírat kolíčkem po okolí potravu pro mláďata. Kromě toho jsme se zatajeným dechem sledovali luňáka, který nad námi kroužil výjimečně nízko a všimli si, že už neslyšíme po dlouhé době krákat vrány.

Snad to bylo znamení, že se nám už zima nevrátí a jaro bude moci vládnout s plnou silou.

Za Hvozdík sepsala Katka Suchá