Horký týden

22.05.2022

Ohlédnutí za školkou (16.-20.5.): Předposlední květnový týden nás slunce svým žárem hnalo do stínu a o to víc jsme prožívali téma tolik potřebné vody.

Celý týden nás tedy provázely písničky a básničky o pramenech, řekách, dešti i kapkách.

V pondělí nám Hanka na ranním kruhu vyprávěla o studánkové víle a všichni společně si zde vytvořili na hedvábí krásný pramen, kterým jsme si vyzdobili vnitřek jurty.

Nejen v ranním kruhu, ale i v průběhu si všichni měli možnost užívat radosti ze zpěvu s kytarou. Hrou na ní také Péťa děti při odpočinku jemně ukolíbala, takže všichni v klidu poslouchali pohádky o vodních vílách.

Úterý se dále neslo ve vodním duchu, nejen proto, že byly naše prosby vyslyšeny a alespoň trochu zapršelo, ale i vzhledem k naší přípravě na pomalu se blížící studánkovou slavnost. V ranním kruhu jsme si tedy povídali i zpívali o zvířatech, která mají ráda vodu a žijí v její blízkosti. Zchlazeni mírným deštěm dostaly děti chuť prozkoumat nové místo, takže jsme se vypravili do remízku v poli za Ondrovým tee-pee. Největší zábavou kluků zde bylo klouzání po krátkém, ale příkrém srázu. Holčičkám Hanka nabídla "čistší" zábavu, kterou bylo téměř nekonečné houpání na lanovo-dřevěné houpačce v rytmu písničky Doprava doleva.., ti kteří se zrovna neváleli či nehoupali, prozkoumávali zajímavosti nového místa.

Ve středu jsme se sešli ve velkém ranním kruhu a přivítali na návštěvě průvodkyni Marušku z LMŠ Kosí hnízdo.
Po "vodním" ranním kruhu se společně se mnou a partou předškoláků vydala do lesa. Tam jsme společně posvačili a pustili se do šití pouzder na dřevěné nože, které si děti vyřezávaly před dvěma týdny. Nejen díky podpoře Marušky, ale i zručnosti předškoláků, se většině podařilo pouzdro dokončit i se šňůrkou. Menší děti s Péťou a Šárkou mezitím v lese také nezahálely a vytvořily spoustu pestrých ptáčků s kartonu, bavlnek a peříček.

Po nabitém dopoledni jsme odpočívali při pohádce O Zlatovlásce, kde předškoláci měli za úkol dávat pozor v jakých formách se zde objevuje voda.

Ve čtvrtek si zájemci mohli tvořit či dokončovat tvorbu studánek z papíru, se kterou jsme začali předchozí dopoledne. V lese si pak děti s velkou chutí omotávaly malé pestré rybičky z papíru a barevné příze.

Páteční ráno, kdy byla teplota ještě snesitelná, jsme pokračovali ve vodním tvoření a děti si vystřihávaly a vodovkami malovaly papírové kapičky, které jsme pak zavěsili na společný dřevěný závěs. V lese si ještě převážně holčičky měly chuť tvořit ptáčky z šišek a vlněného rouna. Po obědě jsme hodně váhaly, zda jít odpočívat do jurty, kde bylo opravdu horko. Pro zamračené nebe a předchozí zkušenosti jsme doufali, že nás zchladí větřík proudící vykasanými bočnicemi jurty. Byl, ale příliš slabý a nikdo tedy moc sil odpočinkem nenabral. Dusné odpoledne už tedy bylo pro většinu dost vyčerpávající. V podobné situaci tedy příště zariskujeme i případný přesun dovnitř pro bouřku a zvolíme odpočinek venku, i když tam bývají děti více rozptýlené okolím a je pro ně těžší se tak zklidnit.

Za Hvozdík zapsala Katka Suchá