Bylinkový týden 

20.06.2022

Ohlédnutí za školkou (13.-17.6.): Celým týdnem se jako červená nitka vinulo téma bylinek, jejich síly a sběru. Každý den jsme si o nich trochu povídali, zpívali a tvořili. Naší hlavní aktivitou byl tisk a šití svatojánských pytlíčků. Ozdobou, kterou jsme si na ně tloukly kameny, byly právě různé květy a listy. Nejkrásněji vypadaly květy slézu a vlčího máku, ale děti neváhaly a zkoušely vytloukat na bavlněné plátno vše, co rostlo kolem nás. Všichni se postupně s pomocí či samostatně pustili do šití a motání šňůrek. Pytlíčky budeme potřebovat na každoroční sběr svatojánských bylin, jehož vrchol proběhne v pátek na slavnosti.

V pondělí jsme kromě toho zažili několik silných bouřek, které nás naštěstí chytly vždy v čase, kdy byla možnost se rychle schovat v jurtě. Mohli jsme tedy hromy, blesky i dešťové kapky sledovat z bezpečí našeho suchého zázemí.

V úterý jsme se sešli v nezvykle velkém ranním kruhu, protože nás na každoměsíční dopoledne otevřené veřejnosti přišlo navštívit několik rodin nových zájemců o školku, Čendova maminka s malou sestřičkou a Hančina teta Blanka. Na procházku nás byl tedy velký průvod, který se však bez potíží schoval v lese při našich oblíbených hrách a tvoření.

Ve středu byl ranní kruh větší zase o předškoláky, kteří přišli na dopolední tvoření dřevěných xylofonů. Jejich tvorba je totiž každoročně závěrečným předškoláckým projektem. Na tento hudební nástroj pak děti, které od nás odchází do školy, zahrají v den rozlučky společnou píseň.

Ve čtvrtek se při rostoucích letních teplot pokračovalo v intenzivním bylinkovém povídání a zkoušení poznávávní bylinek.

V pátek proběhla oslava Nikolčiných narozenin s hledáním mapy, dárku i kreslením narozeninové knihy a kromě toho si zájemci, tedy spíše zájemkyně, mohly ušít filcové kytičky na ozdobu.

V předposledním týdnu se již všichni těšíme na trochu tajemnou Svatojánskou slavnost, která nás čeká v pátek.

Za Hvozdík zapsala Katka Suchá