BRAMBOROVÝ TÝDEN

14.10.2022
Ohlédnutí za školkou (10. - 13. 10.):
V uplynulém týdnu jsme si konečně užili teplejšího počasí bez větru a deště. Bohužel pro podzimní virózy a nachlazení nás bylo méně. S pasováním předškoláků bylo tedy třeba čekat až do čtvrtka, kdy se uzdravil aspoň Čenda.
Díky suchému počasí jsme mohli pilně nosit z každé procházky hromadu suchého dřeva na oheň, který nás pak venku při chladných ránech bude hřát.
Rodinná atmosféra menšího počtu dětí zesílila téma našeho týdne - sklizeň brambor. V ranním kruhu jsme si hráli na pasáčky pečící brambory a kolem ohně si od rána zpívali další bramborové písničky a básničky.
V pondělí odpoledne jsme si "zemáky" ve žhavém popelu doopravdy upekli a všichni si na nich moc pochutnali. V úterý jsme letos poprvé sami s dětmi vařili oběd. Ráno jsme se pustili hned do rozdělání ohně a přípravy čočkové polévky. Do té jsme nastrouhali a nakrájeli mrkev. Děti krájení i loupání tak bavilo, že jsme jim na krájení dali i část brambor. Ze zeleninových kostiček nakombinovaných s korálky jsme společně vyrobili krásný závěs nad stůl. Když se v kotlíku na ohni dovařila polévka, dali jsme jí do hrnce a schovali v teple u kamen. Do kotlíku jsme dali rovnou vařit brambory na loupačku, které byly při příchodu z procházky uvařené akorát k jídlu. Některé děti mi pak ještě pomohly dokrájet mrkev a okurku na přikusování a nesměl chybět ani tvaroh s pažitkou se zahrádky. Na druhém jídle si pochutnaly všechny děti kromě Izinky, která není bohužel bramborová fanynka. Polévka z červené čočky i přes její jemnou chuť bodovala už trochu méně, ale části dětí přesto bříška zahřála.
Ve středu jsme s plnou parádou oslavili Magdalenčiny čtvrté narozeniny. Ta si užívala všechny narozeninové výsady od pláště a koruny, přes zapalování svíček na dortíku, hledání dárku, výběru pohádky, až po narozeninovou knihu. Mapu nesla hrdě první celou cestu a s podporou Marjánky zvládla najít i rozbalit dárek dříve, než se přiblížil zbytek skupiny :-) Na její přání jsme četli Včelí medvídky.
Ve čtvrtek jsme se konečně dočkali dlouho očekávaného pasování předškoláků, ikdyž nám bylo moc líto, že se ho nemohla pro nemoc zúčastnit i Hanele. Samozřejmě o něj úplně nepřijde a dočká se ho, až přijde do školky. Čtvrtek však byl výjimečný v tom, že nás poctil tajemný a důstojný pan král, který Marjánku a Čendu pasoval opravdu mečem. Oba dostali své velké předškolácké sešity na úkoly, nová privilegia a zároveň povinnosti. Od pondělí se budou po jednom i s Hanelkou střídat ve službách (počítání, svolávání k jídlu, pomoc u stolu, chystání spacáků a nošení vůně), vždy si k tomu budou moci vybrat i pomocníka z řad mladších. Kromě toho se každý z předškoláků stal patronem, ochráncem a podporovatelem dvou nejmenších dětí (Marjánka Hedy a Tondy S., Hanele Hedy a Tey a Čenda Andulky a Vítka). Oba čerstvě pasovaní předškoláci svým chráněncům předali vlastnoručně vytvořené dárečky, ze kterých obdarovaní měli radost a věříme, že se takto podaří vytvořit hezké vzájemné vztahy. Týden jsme tedy zakončili v duchu mnohých novinek a věřím, že v tom příštím se již s chutí a v plném zdraví do skupiny zapojí i ti, co nám v tom uplynulém chyběli.
Za Hvozdík zapsala
Katka Suchá